WooCommerce Multiple Email Recipients 1.2.13 - en to pt-BR translation catalogue (106 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Multiple Email Recipients
pt-BR: WooCommerce Múltiplos Destinatários de Email

note: Description of the plugin
en: Stores multiple email addresses for each customer.
pt-BR: Armazena múltiplos endereços de email para cada cliente.

en: [View page]
pt-BR: [Ver página]

en: Size
pt-BR: Tamanho

en: Documentation
pt-BR: Documentação

en: Support
pt-BR: Suporte

en: Settings
pt-BR: Configurações

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
pt-BR: Ver documentação do %s

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
pt-BR: Ative %1$seu chave de licença%2$s para habilitar atualizações.

en: Auto-updates unavailable.
pt-BR: Atualizações automáticas indisponíveis.

en: License key successfully activated.
pt-BR: Chave de licença ativada com sucesso.

en: There was an error activating your license key.
pt-BR: Houve um erro ao ativar sua chave de licença.

en: License key successfully deactivated.
pt-BR: Chave de licença desativada com sucesso.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
pt-BR: Houve um erro ao desativar sua chave de licença, por favor, tente novamente.

en: The license key looks good!
pt-BR: A chave de licença parece boa!

en: There's a problem with your license key.
pt-BR: Há um problema com sua chave de licença.

en: License key
pt-BR: Chave de licença

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
pt-BR: A chave de licença está contida no seu e-mail de confirmação de pedido.

en: License Key
pt-BR: Chave de Licença

en: Check
pt-BR: Verificar

en: Activate
pt-BR: Ativar

en: Deactivate
pt-BR: Desativar

en: License key deactivated.
pt-BR: Chave de licença desativada.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
pt-BR: Obrigado por instalar %1$s. Para começar, por favor %2$s insira sua chave de licença%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
pt-BR: Sua chave de licença para %1$s expirou. %2$sClique aqui para renovar com 20%% de desconto%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
pt-BR: Você não possui mais uma licença válida para %1$s. Por favor %2$spor favor compre uma nova chave de licença%3$s para continuar usando o plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
pt-BR: %1$s - seu site foi movido para um novo domínio. Por favor %2$spreencha novamente sua chave de licença%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
pt-BR: Ocorreu um erro, por favor tente novamente.

en: Your license key is active.
pt-BR: Sua chave de licença está ativa.

en: Please enter your license key.
pt-BR: Por favor insira sua chave de licença.

en: Your license key is invalid.
pt-BR: Sua chave de licença é inválida.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
pt-BR: Chave de licença inválida - por favor verifique seu e-mail de confirmação de pedido ou %1$sConta%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
pt-BR: Nenhuma URL foi fornecida para ativação, por favor entre em contato com o suporte.

en: License key mismatch, please contact support.
pt-BR: Incompatibilidade da chave de licença, por favor entre em contato com o suporte.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
pt-BR: Esta licença é para um produto agrupado e não pode ser ativada.

en: Your license key is not valid for this plugin.
pt-BR: Sua chave de licença não é válida para este plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
pt-BR[0]: %s site ativo
pt-BR[1]: %s sites ativos

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
pt-BR: Sua chave de licença atingiu seu limite de ativação (%s).

en: Read more
pt-BR: Leia mais

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
pt-BR: Sua chave de licença expirou em %s.

en: Renew now for 20% discount.
pt-BR: Renove agora com 20% de desconto.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
pt-BR: Sua chave de licença não está ativa. Por favor, reative ou salve as configurações.

en: Your license key has expired.
pt-BR: Sua chave de licença expirou.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
pt-BR: Sua chave de licença foi desativada. Por favor, %1$spague uma nova chave de licença%2$s para continuar usando o plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
pt-BR: %1$s requer PHP %2$s ou maior. Por favor, atualize a versão do PHP usada pelo seu servidor web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
pt-BR: %1$s requer WordPress %2$s ou maior. Por favor, atualize sua instalação do WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
pt-BR: %1$s requer WordPress %4$s ou maior. Por favor, %2$satualize%3$s sua instalação do WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
pt-BR: %1$s requer WooCommerce para estar instalado e ativo.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
pt-BR: %1$s requer %2$s para estar instalado e ativo.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
pt-BR: %1$s requer WooCommerce %2$s ou maior. Por favor, atualize sua configuração do WooCommerce primeiro.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
pt-BR: %1$s requer %2$s %3$s ou maior. Por favor, %4$s sua configuração do WooCommerce primeiro.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
pt-BR: %1$s requer Easy Digital Downloads para estar instalado e ativo.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
pt-BR: %1$s não conseguiu completar sua primeira ativação porque o seguinte erro ocorreu:<br>%2$s

en: %1$s database update required
pt-BR: Atualização do banco de dados %1$s necessária

en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
pt-BR: <p>%1$s foi atualizado! Para manter tudo funcionando sem problemas, precisamos atualizar seu banco de dados para a versão mais recente. O processo de atualização do banco de dados é executado em segundo plano e pode levar um tempo, então, por favor, seja paciente.</p>

en: %1$s database update
pt-BR: %1$s atualização do banco de dados

en: <p>%1$s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.</p>
pt-BR: <p>%1$s está atualizando o banco de dados em segundo plano. O processo de atualização do banco de dados pode levar um pouco de tempo, por isso, por favor, seja paciente.</p>

en: %1$s database update done
pt-BR: %1$s atualização do banco de dados concluída

en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
pt-BR: <p>%1$s atualização do banco de dados completa. Obrigado por atualizar para a versão mais recente!</p>

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pt-BR: Não foi possível conectar ao sistema de arquivos. Por favor, confirme suas credenciais.

en: You don't have permission to activate the plugin.
pt-BR: Você não tem permissão para ativar o plugin.

en: Could not find the appropriate step.
pt-BR: Não foi possível encontrar o passo apropriado.

en: Please enter a license key.
pt-BR: Por favor, insira uma chave de licença.

en: Invalid action requested.
pt-BR: Ação inválida solicitada.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
pt-BR: %s assistente de configuração

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
pt-BR: Aviso: Isso irá sobrescrever suas configurações existentes para %s. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Setup wizard
pt-BR: Assistente de configuração

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pt-BR: Se você precisar acessar o assistente de configuração novamente, por favor, clique no botão abaixo.

en: More
pt-BR: Mais

en: Extra features
pt-BR: Recursos extras

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
pt-BR: Aprimore seu site com esses plugins fantásticos da Barn2.

en: Ready
pt-BR: Pronto

en: Setup Complete
pt-BR: Configuração Completa

en: Welcome
pt-BR: Bem-vindo

en: Select an option
pt-BR: Selecione uma opção

en: Email address
pt-BR: Endereço de e-mail

en: Warning! If you reduce the number of additional email address fields then any customer data stored in these fields will become inactive. Notifications will only be sent to the remaining email addresses.
pt-BR: Atenção! Se você reduzir o número de campos adicionais de endereço de e-mail, os dados dos clientes armazenados nesses campos se tornarão inativos. As notificações serão enviadas apenas para os endereços de e-mail restantes.

en: Are you sure you want to remove these additional recipients?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja remover esses destinatários adicionais?

en: Add recipient
pt-BR: Adicionar destinatário

en: Enter additional recipients (comma separated) for this email, and optionally select which products and/or categories they will receive it for.
pt-BR: Digite destinatários adicionais (separados por vírgula) para este e-mail e, opcionalmente, selecione quais produtos e/ou categorias eles receberão.

en: Invalid order ID
pt-BR: ID de pedido inválido

en: Multiple email recipients
pt-BR: Vários destinatários de e-mail

en: Additional email labels
pt-BR: Etiquetas de e-mail adicionais

en: Email address(es)
pt-BR: Endereço(s) de e-mail

en: Search for a category
pt-BR: Buscar uma categoria

en: Search for a product
pt-BR: Buscar um produto

en: Complete Setup
pt-BR: Concluir configuração

en: Congratulations, you can now start using the plugin!
pt-BR: Parabéns, você pode agora começar a usar o plugin!

en: The next step is to choose which customer emails to send to the additional recipients; and to add extra recipients for admin-related emails.
pt-BR: O próximo passo é escolher quais e-mails de clientes enviar para os destinatários adicionais; e adicionar destinatários extras para e-mails relacionados à administração.

en: Emails
pt-BR: E-mails

en: Customer Emails
pt-BR: E-mails de clientes

en: Add extra email addresses for your customers
pt-BR: Adicionar endereços de e-mail extras para seus clientes

en: Customer email addresses
pt-BR: Endereços de e-mail dos clientes

en: Display additional email fields
pt-BR: Exibir campos de e-mail adicionais

en: Account page
pt-BR: Página da conta

en: Checkout
pt-BR: Finalizar compra

en: Welcome to WooCommerce Multiple Email Recipients
pt-BR: Bem-vindo ao WooCommerce Múltiplos Destinatários de E-mail

en: Add extra recipients in minutes
pt-BR: Adicione destinatários extras em minutos

en: Use this setup wizard to quickly configure the plugin’s main options. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
pt-BR: Use este assistente de configuração para configurar rapidamente as principais opções do plugin. Você pode facilmente alterar essas opções mais tarde na página de configurações do plugin ou reiniciando o assistente de configuração.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
pt-BR: Melhore sua loja com esses fantásticos plugins da Barn2.

en: Enable this notification for additional customer email addresses
pt-BR: Ative esta notificação para endereços de e-mail adicionais dos clientes

en: Please %1$sinstall WooCommerce%2$s in order to use WooCommerce Multiple Email Recipients.
pt-BR: Por favor, %1$sinstale o WooCommerce%2$s para usar o WooCommerce Múltiplos Destinatários de E-mail.

en: View details
pt-BR: Ver detalhes

en: The following options control the WooCommerce Multiple Email Recipients extension.
pt-BR: As seguintes opções controlam a extensão WooCommerce Múltiplos Destinatários de E-mail.

en: The number of email addresses to allow per customer.
pt-BR: O número de endereços de e-mail a serem permitidos por cliente.

en: Choose how many customer email addresses to allow for each user. This number should include the email address field that is provided by WooCommerce itself, plus any additional email address fields that you wish to add.
pt-BR: Escolha quantos endereços de e-mail de clientes permitir para cada usuário. Esse número deve incluir o campo de endereço de e-mail fornecido pelo próprio WooCommerce, além de quaisquer campos de endereços de e-mail adicionais que você desejar adicionar.
