WooCommerce Multiple Email Recipients 1.2.13 - en to ja translation catalogue (108 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Multiple Email Recipients
ja: WooCommerce 複数メール受信者

note: Description of the plugin
en: Stores multiple email addresses for each customer.
ja: 各顧客のために複数のメールアドレスを保存します。

note: Author of the plugin
en: Barn2 Plugins
ja: Barn2 プラグイン

en: [View page]
ja: [ページを表示]

en: Size
ja: サイズ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Support
ja: サポート

en: Settings
ja: 設定

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
ja: %s ドキュメントを表示

en: Docs
ja: ドキュメント

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
ja: %1$syour license key%2$s をアクティブ化して更新を有効にします。

en: Auto-updates unavailable.
ja: 自動更新は利用できません。

en: License key successfully activated.
ja: ライセンスキーが正常にアクティブ化されました。

en: There was an error activating your license key.
ja: ライセンスキーのアクティブ化中にエラーが発生しました。

en: License key successfully deactivated.
ja: ライセンスキーが正常に非アクティブ化されました。

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
ja: ライセンスキーの非アクティブ化中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: The license key looks good!
ja: ライセンスキーは正常です！

en: There's a problem with your license key.
ja: ライセンスキーに問題があります。

en: License key
ja: ライセンスキー

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
ja: ライセンスキーは、注文確認メールに記載されています。

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Check
ja: チェック

en: Activate
ja: アクティベート

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: License key deactivated.
ja: ライセンスキーが非アクティブになりました。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
ja: %1$sをインストールしていただきありがとうございます。開始するには、%2$sライセンスキーを入力してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
ja: %1$sのライセンスキーは期限切れです。%2$sここをクリックして20%%割引で更新してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
ja: %1$sの有効なライセンスを持っていません。引き続きプラグインを使用するには、新しいライセンスキーを%2$s購入してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
ja: %1$s - あなたのサイトは新しいドメインに移動しました。ライセンスキーを%2$s再アクティブ化してください%3$s。

en: An error has occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。再試行してください。

en: Your license key is active.
ja: あなたのライセンスキーはアクティブです。

en: Please enter your license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Your license key is invalid.
ja: あなたのライセンスキーは無効です。

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
ja: 無効なライセンスキーです - 注文確認メールまたは%1$sアカウント%2$sを確認してください。

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
ja: アクティブ化のためのURLが提供されていません。サポートにお問い合わせください。

en: License key mismatch, please contact support.
ja: ライセンスキーが一致しません。サポートにお問い合わせください。

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
ja: このライセンスはバンドル製品用であり、アクティブ化できません。

en: Your license key is not valid for this plugin.
ja: あなたのライセンスキーはこのプラグインには無効です。

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
ja[0]: %s のサイトがアクティブです

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
ja: あなたのライセンスキーはアクティベーションの制限に達しました (%s)。

en: Read more
ja: 続きを読む

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
ja: あなたのライセンスキーは %s に期限切れです。

en: Renew now for 20% discount.
ja: 今すぐ更新して20%の割引を受けましょう。

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
ja: あなたのライセンスキーはアクティブではありません。再アクティブ化するか、設定を保存してください。

en: Your license key has expired.
ja: あなたのライセンスキーは期限切れです。

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
ja: あなたのライセンスキーは無効になりました。プラグインを引き続き使用するには、%1$spurchase a new license key%2$sしてください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
ja: %1$s は PHP %2$s 以上が必要です。ウェブサーバーで使用されている PHP バージョンを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
ja: %1$s は WordPress %2$s 以上が必要です。あなたの WordPress インストールを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
ja: %1$s は WordPress %4$s 以上が必要です。%2$sあなたの WordPress インストールを更新%3$sしてください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
ja: %1$s には WooCommerce がインストールされてアクティブである必要があります。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
ja: %1$s には %2$s がインストールされてアクティブである必要があります。%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
ja: %1$s は WooCommerce %2$s 以上が必要です。まず WooCommerce の設定を更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
ja: %1$s には %2$s %3$s 以上が必要です。まず %4$s WooCommerce の設定を行ってください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
ja: %1$s には Easy Digital Downloads がインストールされてアクティブである必要があります。

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
ja: %1$s の最初のアクティベーションを完了できませんでした。次のエラーが発生しました:<br>%2$s

en: %1$s database update required
ja: %1$s データベースの更新が必要です

en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
ja: <p>%1$s が更新されました！スムーズに動作させるために、データベースを最新バージョンに更新する必要があります。データベースの更新プロセスはバックグラウンドで実行され、少し時間がかかる場合がありますので、しばらくお待ちください。</p>

en: %1$s database update
ja: %1$s データベースの更新

en: <p>%1$s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.</p>
ja: <p>%1$s はバックグラウンドでデータベースを更新しています。データベースの更新プロセスには少し時間がかかる場合がありますので、しばらくお待ちください。</p>

en: %1$s database update done
ja: %1$s データベースの更新が完了しました

en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
ja: <p>%1$s データベースの更新が完了しました。最新バージョンに更新していただき、ありがとうございます！</p>

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja: ファイルシステムに接続できません。資格情報を確認してください。

en: You don't have permission to activate the plugin.
ja: プラグインを有効化する権限がありません。

en: Could not find the appropriate step.
ja: 適切なステップを見つけることができませんでした。

en: Please enter a license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Invalid action requested.
ja: 無効なアクションが要求されました。

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
ja: %s セットアップウィザード

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
ja: 警告: これにより、%s の既存の設定が上書きされます。本当に続行してもよろしいですか？

en: Setup wizard
ja: セットアップウィザード

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ja: セットアップウィザードに再度アクセスする必要がある場合は、以下のボタンをクリックしてください。

en: More
ja: もっと見る

en: Extra features
ja: 追加機能

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2 のこれらの素晴らしいプラグインでサイトを強化しましょう。

en: Ready
ja: 準備完了

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Select an option
ja: オプションを選択してください

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Warning! If you reduce the number of additional email address fields then any customer data stored in these fields will become inactive. Notifications will only be sent to the remaining email addresses.
ja: 警告！追加のメールアドレスフィールドの数を減らすと、これらのフィールドに保存されている顧客データは非アクティブになります。通知は残りのメールアドレスにのみ送信されます。

en: Are you sure you want to remove these additional recipients?
ja: これらの追加の受信者を削除してもよろしいですか？

en: Add recipient
ja: 受信者を追加

en: Enter additional recipients (comma separated) for this email, and optionally select which products and/or categories they will receive it for.
ja: このメールの追加受信者を入力してください（カンマ区切り）、およびオプションでどの製品および/またはカテゴリに対して受信するかを選択してください。

en: Invalid order ID
ja: 無効な注文ID

en: Multiple email recipients
ja: 複数のメール受信者

en: Additional email labels
ja: 追加のメールラベル

en: Email address(es)
ja: メールアドレス

en: Search for a category
ja: カテゴリを検索

en: Search for a product
ja: 製品を検索

en: Complete Setup
ja: セットアップを完了

en: Congratulations, you can now start using the plugin!
ja: おめでとうございます。これでプラグインの使用を開始できます！

en: The next step is to choose which customer emails to send to the additional recipients; and to add extra recipients for admin-related emails.
ja: 次のステップは、追加の受信者に送信する顧客メールを選択し、管理関連のメール用に追加の受信者を追加することです。

en: Emails
ja: メール

en: Customer Emails
ja: 顧客メール

en: Add extra email addresses for your customers
ja: 顧客のために追加のメールアドレスを追加

en: Customer email addresses
ja: 顧客のメールアドレス

en: Display additional email fields
ja: 追加のメールフィールドを表示

en: Account page
ja: アカウントページ

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Welcome to WooCommerce Multiple Email Recipients
ja: WooCommerce マルチプルメール受信者へようこそ

en: Add extra recipients in minutes
ja: 数分で追加の受信者を追加

en: Use this setup wizard to quickly configure the plugin’s main options. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
ja: このセットアップウィザードを使用して、プラグインの主要なオプションを迅速に設定します。これらのオプションは、後でプラグイン設定ページで簡単に変更するか、セットアップウィザードを再起動することで変更できます。

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2 のこれらの素晴らしいプラグインでストアを強化しましょう。

en: Enable this notification for additional customer email addresses
ja: 追加の顧客メールアドレス用のこの通知を有効にします

en: Please %1$sinstall WooCommerce%2$s in order to use WooCommerce Multiple Email Recipients.
ja: WooCommerce マルチプルメール受信者を使用するには、%1$sWooCommerce%2$sをインストールしてください。

en: View details
ja: 詳細を見る

en: The following options control the WooCommerce Multiple Email Recipients extension.
ja: 以下のオプションは、WooCommerce マルチプルメール受信者拡張を制御します。

en: The number of email addresses to allow per customer.
ja: 顧客ごとに許可するメールアドレスの数。

en: Choose how many customer email addresses to allow for each user. This number should include the email address field that is provided by WooCommerce itself, plus any additional email address fields that you wish to add.
ja: 各ユーザーに許可する顧客メールアドレスの数を選択します。この数には、WooCommerce 自体が提供するメールアドレスフィールドに加え、追加したいメールアドレスフィールドも含める必要があります。
