WooCommerce Multiple Email Recipients 1.2.13 - en to it-IT translation catalogue (106 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Multiple Email Recipients
it-IT: WooCommerce Destinatari Email Multipli

note: Description of the plugin
en: Stores multiple email addresses for each customer.
it-IT: Memorizza più indirizzi email per ogni cliente.

en: [View page]
it-IT: [Visualizza pagina]

en: Size
it-IT: Dimensione

en: Documentation
it-IT: Documentazione

en: Support
it-IT: Supporto

en: Settings
it-IT: Impostazioni

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
it-IT: Visualizza la documentazione di %s

en: Docs
it-IT: Documenti

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
it-IT: Attiva %1$sla tua chiave di licenza%2$s per abilitare gli aggiornamenti.

en: Auto-updates unavailable.
it-IT: Aggiornamenti automatici non disponibili.

en: License key successfully activated.
it-IT: Chiave di licenza attivata con successo.

en: There was an error activating your license key.
it-IT: C'è stato un errore nell'attivazione della tua chiave di licenza.

en: License key successfully deactivated.
it-IT: Chiave di licenza disattivata con successo.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
it-IT: C'è stato un errore nella disattivazione della tua chiave di licenza, per favore riprova.

en: The license key looks good!
it-IT: La chiave di licenza sembra valida!

en: There's a problem with your license key.
it-IT: C'è un problema con la tua chiave di licenza.

en: License key
it-IT: Chiave di licenza

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
it-IT: La chiave di licenza è contenuta nella tua email di conferma dell'ordine.

en: License Key
it-IT: Chiave di Licenza

en: Check
it-IT: Controlla

en: Activate
it-IT: Attiva

en: Deactivate
it-IT: Disattiva

en: License key deactivated.
it-IT: Chiave di licenza disattivata.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
it-IT: Grazie per aver installato %1$s. Per iniziare, per favore %2$s inserisci la tua chiave di licenza%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
it-IT: La tua chiave di licenza per %1$s è scaduta. %2$sClicca qui per rinnovare con il 20%% di sconto%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
it-IT: Non hai più una licenza valida per %1$s. Per favore %2$scquista una nuova chiave di licenza%3$s per continuare ad usare il plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
it-IT: %1$s - il tuo sito è stato spostato su un nuovo dominio. Per favore %2$sriattiva la tua chiave di licenza%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
it-IT: Si è verificato un errore, per favore riprova.

en: Your license key is active.
it-IT: La tua chiave di licenza è attiva.

en: Please enter your license key.
it-IT: Per favore inserisci la tua chiave di licenza.

en: Your license key is invalid.
it-IT: La tua chiave di licenza non è valida.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
it-IT: Chiave di licenza non valida - per favore controlla la tua email di conferma dell'ordine o %1$sAccount%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
it-IT: Nessun URL è stato fornito per l'attivazione, per favore contatta il supporto.

en: License key mismatch, please contact support.
it-IT: Incongruenza della chiave di licenza, per favore contatta il supporto.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
it-IT: Questa licenza è per un prodotto in bundle e non può essere attivata.

en: Your license key is not valid for this plugin.
it-IT: La tua chiave di licenza non è valida per questo plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
it-IT[0]: %s sito attivo
it-IT[1]: %s siti attivi

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
it-IT: La tua chiave di licenza ha raggiunto il limite di attivazione (%s).

en: Read more
it-IT: Leggi di più

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
it-IT: La tua chiave di licenza è scaduta il %s.

en: Renew now for 20% discount.
it-IT: Rinnova ora per uno sconto del 20%.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
it-IT: La tua chiave di licenza non è attiva. Si prega di riattivare o salvare le impostazioni.

en: Your license key has expired.
it-IT: La tua chiave di licenza è scaduta.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
it-IT: La tua chiave di licenza è stata disabilitata. Si prega di %1$spurchasing a new license key%2$s per continuare a utilizzare il plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
it-IT: %1$s richiede PHP %2$s o superiore. Si prega di aggiornare la versione PHP utilizzata dal server web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
it-IT: %1$s richiede WordPress %2$s o superiore. Si prega di aggiornare la propria installazione di WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
it-IT: %1$s richiede WordPress %4$s o superiore. Si prega di %2$saggiornare%3$s la propria installazione di WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
it-IT: %1$s richiede WooCommerce per essere installato e attivo.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
it-IT: %1$s richiede %2$s per essere installato e attivo.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
it-IT: %1$s richiede WooCommerce %2$s o superiore. Si prega di aggiornare prima la propria configurazione di WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
it-IT: %1$s richiede %2$s %3$s o superiore. Si prega di %4$sla propria configurazione di WooCommerce prima.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
it-IT: %1$s richiede Easy Digital Downloads per essere installato e attivo.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
it-IT: %1$s non è riuscito a completare la sua prima attivazione perché si è verificato il seguente errore:<br>%2$s

en: %1$s database update required
it-IT: Aggiornamento del database %1$s richiesto

en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
it-IT: <p>%1$s è stato aggiornato! Per mantenere tutto funzionante senza intoppi, dobbiamo aggiornare il tuo database all'ultima versione. Il processo di aggiornamento del database viene eseguito in background e potrebbe richiedere un po' di tempo, quindi ti preghiamo di essere paziente.</p>

en: %1$s database update
it-IT: %1$s aggiornamento del database

en: <p>%1$s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.</p>
it-IT: <p>%1$s sta aggiornando il database in background. Il processo di aggiornamento del database potrebbe richiedere del tempo, quindi ti preghiamo di avere pazienza.</p>

en: %1$s database update done
it-IT: %1$s aggiornamento del database completato

en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
it-IT: <p>Aggiornamento del database %1$s completato. Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!</p>

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
it-IT: Impossibile connettersi al filesystem. Si prega di confermare le proprie credenziali.

en: You don't have permission to activate the plugin.
it-IT: Non hai il permesso di attivare il plugin.

en: Could not find the appropriate step.
it-IT: Impossibile trovare il passaggio appropriato.

en: Please enter a license key.
it-IT: Si prega di inserire una chiave di licenza.

en: Invalid action requested.
it-IT: Azione richiesta non valida.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
it-IT: %s procedura guidata di configurazione

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
it-IT: Attenzione: Questo sovrascriverà le impostazioni esistenti per %s. Sei sicuro di volere continuare?

en: Setup wizard
it-IT: Procedura guidata di configurazione

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
it-IT: Se hai bisogno di accedere nuovamente alla procedura guidata di configurazione, fai clic sul pulsante qui sotto.

en: More
it-IT: Di più

en: Extra features
it-IT: Funzionalità extra

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
it-IT: Migliora il tuo sito con questi fantastici plugin di Barn2.

en: Ready
it-IT: Pronto

en: Setup Complete
it-IT: Configurazione completata

en: Welcome
it-IT: Benvenuto

en: Select an option
it-IT: Seleziona un'opzione

en: Email address
it-IT: Indirizzo email

en: Warning! If you reduce the number of additional email address fields then any customer data stored in these fields will become inactive. Notifications will only be sent to the remaining email addresses.
it-IT: Attenzione! Se riduci il numero di campi aggiuntivi per indirizzi email, i dati dei clienti memorizzati in questi campi diventeranno inattivi. Le notifiche verranno inviate solo agli indirizzi email rimanenti.

en: Are you sure you want to remove these additional recipients?
it-IT: Sei sicuro di voler rimuovere questi destinatari aggiuntivi?

en: Add recipient
it-IT: Aggiungi destinatario

en: Enter additional recipients (comma separated) for this email, and optionally select which products and/or categories they will receive it for.
it-IT: Inserisci destinatari aggiuntivi (separati da virgola) per questa email e, facoltativamente, seleziona quali prodotti e/o categorie riceveranno questa email.

en: Invalid order ID
it-IT: ID ordine non valido

en: Multiple email recipients
it-IT: Destinatari email multipli

en: Additional email labels
it-IT: Etichette email aggiuntive

en: Email address(es)
it-IT: Indirizzo/i email

en: Search for a category
it-IT: Cerca una categoria

en: Search for a product
it-IT: Cerca un prodotto

en: Complete Setup
it-IT: Completa l'installazione

en: Congratulations, you can now start using the plugin!
it-IT: Congratulazioni, ora puoi iniziare a utilizzare il plugin!

en: The next step is to choose which customer emails to send to the additional recipients; and to add extra recipients for admin-related emails.
it-IT: Il passo successivo è scegliere quali email dei clienti inviare ai destinatari aggiuntivi; e aggiungere destinatari extra per le email relative all'amministrazione.

en: Emails
it-IT: Email

en: Customer Emails
it-IT: Email dei clienti

en: Add extra email addresses for your customers
it-IT: Aggiungi indirizzi email extra per i tuoi clienti

en: Customer email addresses
it-IT: Indirizzi email dei clienti

en: Display additional email fields
it-IT: Visualizza campi email aggiuntivi

en: Account page
it-IT: Pagina dell'account

en: Welcome to WooCommerce Multiple Email Recipients
it-IT: Benvenuto in WooCommerce Multiple Email Recipients

en: Add extra recipients in minutes
it-IT: Aggiungi destinatari extra in pochi minuti

en: Use this setup wizard to quickly configure the plugin’s main options. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
it-IT: Usa questa procedura guidata per configurare rapidamente le opzioni principali del plugin. Puoi facilmente cambiare queste opzioni in seguito nella pagina delle impostazioni del plugin o rilanciando la procedura guidata.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
it-IT: Migliora il tuo negozio con questi fantastici plugin di Barn2.

en: Enable this notification for additional customer email addresses
it-IT: Abilita questa notifica per indirizzi email dei clienti aggiuntivi

en: Please %1$sinstall WooCommerce%2$s in order to use WooCommerce Multiple Email Recipients.
it-IT: Per favore %1$sinstalla WooCommerce%2$s per poter utilizzare WooCommerce Multiple Email Recipients.

en: View details
it-IT: Visualizza dettagli

en: The following options control the WooCommerce Multiple Email Recipients extension.
it-IT: Le seguenti opzioni controllano l'estensione WooCommerce Multiple Email Recipients.

en: The number of email addresses to allow per customer.
it-IT: Il numero di indirizzi email da consentire per cliente.

en: Choose how many customer email addresses to allow for each user. This number should include the email address field that is provided by WooCommerce itself, plus any additional email address fields that you wish to add.
it-IT: Scegli quanti indirizzi email dei clienti consentire per ogni utente. Questo numero dovrebbe includere il campo dell'indirizzo email fornito da WooCommerce stesso, più eventuali campi aggiuntivi per indirizzi email che desideri aggiungere.
