WooCommerce Multiple Email Recipients 1.2.13 - en to fr-FR translation catalogue (104 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WooCommerce Multiple Email Recipients
fr-FR: WooCommerce Destinataires d'e-mails multiples

note: Description of the plugin
en: Stores multiple email addresses for each customer.
fr-FR: Stocke plusieurs adresses e-mail pour chaque client.

en: [View page]
fr-FR: [Voir la page]

en: Size
fr-FR: Taille

en: Settings
fr-FR: Paramètres

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
fr-FR: Voir la documentation de %s

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
fr-FR: Activez %1$svotre clé de licence%2$s pour activer les mises à jour.

en: Auto-updates unavailable.
fr-FR: Mises à jour automatiques non disponibles.

en: License key successfully activated.
fr-FR: Clé de licence activée avec succès.

en: There was an error activating your license key.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de l'activation de votre clé de licence.

en: License key successfully deactivated.
fr-FR: Clé de licence désactivée avec succès.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de la désactivation de votre clé de licence, veuillez réessayer.

en: The license key looks good!
fr-FR: La clé de licence semble correcte !

en: There's a problem with your license key.
fr-FR: Il y a un problème avec votre clé de licence.

en: License key
fr-FR: Clé de licence

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
fr-FR: La clé de licence est contenue dans votre e-mail de confirmation de commande.

en: License Key
fr-FR: Clé de licence

en: Check
fr-FR: Vérifier

en: Activate
fr-FR: Activer

en: Deactivate
fr-FR: Désactiver

en: License key deactivated.
fr-FR: Clé de licence désactivée.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
fr-FR: Merci d'avoir installé %1$s. Pour commencer, veuillez %2$s saisir votre clé de licence%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
fr-FR: Votre clé de licence pour %1$s a expiré. %2$sCliquez ici pour renouveler avec une remise de 20%% %3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
fr-FR: Vous n'avez plus de licence valide pour %1$s. Veuillez %2$sacheter une nouvelle clé de licence%3$s pour continuer à utiliser le plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
fr-FR: %1$s - votre site a été déplacé vers un nouveau domaine. Veuillez %2$sréactiver votre clé de licence%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
fr-FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Your license key is active.
fr-FR: Votre clé de licence est active.

en: Please enter your license key.
fr-FR: Veuillez entrer votre clé de licence.

en: Your license key is invalid.
fr-FR: Votre clé de licence est invalide.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
fr-FR: Clé de licence invalide - veuillez vérifier votre e-mail de confirmation de commande ou %1$sCompte%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
fr-FR: Aucune URL n'a été fournie pour l'activation, veuillez contacter le support.

en: License key mismatch, please contact support.
fr-FR: Incohérence de la clé de licence, veuillez contacter le support.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
fr-FR: Cette licence est pour un produit groupé et ne peut pas être activée.

en: Your license key is not valid for this plugin.
fr-FR: Votre clé de licence n'est pas valide pour ce plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
fr-FR[0]: %s site actif
fr-FR[1]: %s sites actifs

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
fr-FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation (%s).

en: Read more
fr-FR: Lire la suite

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
fr-FR: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Renew now for 20% discount.
fr-FR: Renouvelez maintenant pour bénéficier de 20% de réduction.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
fr-FR: Votre clé de licence n'est pas active. Veuillez réactiver ou enregistrer les paramètres.

en: Your license key has expired.
fr-FR: Votre clé de licence a expiré.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
fr-FR: Votre clé de licence a été désactivée. Veuillez %1$spurchaser une nouvelle clé de licence%2$s pour continuer à utiliser le plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
fr-FR: %1$s nécessite PHP %2$s ou supérieur. Veuillez mettre à jour la version de PHP utilisée par votre serveur web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
fr-FR: %1$s nécessite WordPress %2$s ou supérieur. Veuillez mettre à jour votre installation de WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
fr-FR: %1$s nécessite WordPress %4$s ou supérieur. Veuillez %2$smettre à jour%3$s votre installation de WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
fr-FR: %1$s nécessite l'installation et l'activation de WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
fr-FR: %1$s nécessite que %2$s soit installé et actif.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
fr-FR: %1$s nécessite WooCommerce %2$s ou supérieur. Veuillez d'abord mettre à jour votre configuration WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
fr-FR: %1$s nécessite %2$s %3$s ou supérieur. Veuillez %4$s d'abord votre configuration WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
fr-FR: %1$s nécessite l'installation et l'activation d'Easy Digital Downloads.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
fr-FR: %1$s n'a pas pu compléter sa première activation car l'erreur suivante s'est produite :<br>%2$s

en: %1$s database update required
fr-FR: %1$s mise à jour de la base de données requise

en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
fr-FR: <p>%1$s a été mis à jour ! Pour que tout fonctionne correctement, nous devons mettre à jour votre base de données vers la dernière version. Le processus de mise à jour de la base de données s'exécute en arrière-plan et peut prendre un certain temps, alors veuillez être patient.</p>

en: %1$s database update
fr-FR: %1$s mise à jour de la base de données

en: <p>%1$s is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.</p>
fr-FR: <p>%1$s met à jour la base de données en arrière-plan. Le processus de mise à jour de la base de données peut prendre un certain temps, alors veuillez être patient.</p>

en: %1$s database update done
fr-FR: %1$s mise à jour de la base de données terminée

en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
fr-FR: <p>%1$s mise à jour de la base de données complète. Merci d'avoir mis à jour vers la dernière version !</p>

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fr-FR: Impossible de se connecter au système de fichiers. Veuillez confirmer vos identifiants.

en: You don't have permission to activate the plugin.
fr-FR: Vous n'avez pas la permission d'activer le plugin.

en: Could not find the appropriate step.
fr-FR: Impossible de trouver l'étape appropriée.

en: Please enter a license key.
fr-FR: Veuillez entrer une clé de licence.

en: Invalid action requested.
fr-FR: Action invalide demandée.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
fr-FR: %s assistant de configuration

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
fr-FR: Avertissement : Cela va écraser vos paramètres existants pour %s. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Setup wizard
fr-FR: Assistant de configuration

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
fr-FR: Si vous avez besoin d'accéder à nouveau à l'assistant de configuration, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous.

en: More
fr-FR: Plus

en: Extra features
fr-FR: Fonctionnalités supplémentaires

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
fr-FR: Améliorez votre site avec ces fantastiques plugins de Barn2.

en: Ready
fr-FR: Prêt

en: Setup Complete
fr-FR: Configuration terminée

en: Welcome
fr-FR: Bienvenue

en: Select an option
fr-FR: Sélectionnez une option

en: Email address
fr-FR: Adresse e-mail

en: Warning! If you reduce the number of additional email address fields then any customer data stored in these fields will become inactive. Notifications will only be sent to the remaining email addresses.
fr-FR: Avertissement ! Si vous réduisez le nombre de champs d'adresse e-mail supplémentaires, toutes les données clients stockées dans ces champs deviendront inactives. Les notifications ne seront envoyées qu'aux adresses e-mail restantes.

en: Are you sure you want to remove these additional recipients?
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces destinataires supplémentaires ?

en: Add recipient
fr-FR: Ajouter un destinataire

en: Enter additional recipients (comma separated) for this email, and optionally select which products and/or categories they will receive it for.
fr-FR: Entrez des destinataires supplémentaires (séparés par des virgules) pour cet e-mail, et sélectionnez éventuellement les produits et/ou catégories pour lesquels ils le recevront.

en: Invalid order ID
fr-FR: ID de commande invalide

en: Multiple email recipients
fr-FR: Destinataires d'e-mail multiples

en: Additional email labels
fr-FR: Étiquettes d'e-mail supplémentaires

en: Email address(es)
fr-FR: Adresse(s) e-mail

en: Search for a category
fr-FR: Rechercher une catégorie

en: Search for a product
fr-FR: Rechercher un produit

en: Complete Setup
fr-FR: Configurer complètement

en: Congratulations, you can now start using the plugin!
fr-FR: Félicitations, vous pouvez maintenant commencer à utiliser le plugin !

en: The next step is to choose which customer emails to send to the additional recipients; and to add extra recipients for admin-related emails.
fr-FR: L'étape suivante consiste à choisir quels e-mails clients envoyer aux destinataires supplémentaires ; et à ajouter des destinataires supplémentaires pour les e-mails liés à l'administration.

en: Emails
fr-FR: E-mails

en: Customer Emails
fr-FR: E-mails clients

en: Add extra email addresses for your customers
fr-FR: Ajouter des adresses e-mail supplémentaires pour vos clients

en: Customer email addresses
fr-FR: Adresses e-mail clients

en: Display additional email fields
fr-FR: Afficher des champs d'e-mail supplémentaires

en: Account page
fr-FR: Page de compte

en: Checkout
fr-FR: Commande

en: Welcome to WooCommerce Multiple Email Recipients
fr-FR: Bienvenue dans WooCommerce Multiple Email Recipients

en: Add extra recipients in minutes
fr-FR: Ajoutez des destinataires supplémentaires en quelques minutes

en: Use this setup wizard to quickly configure the plugin’s main options. You can easily change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard.
fr-FR: Utilisez cet assistant de configuration pour configurer rapidement les options principales du plugin. Vous pouvez facilement modifier ces options plus tard sur la page des paramètres du plugin ou en relançant l'assistant de configuration.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
fr-FR: Améliorez votre boutique avec ces plugins fantastiques de Barn2.

en: Enable this notification for additional customer email addresses
fr-FR: Activez cette notification pour des adresses email clients supplémentaires

en: Please %1$sinstall WooCommerce%2$s in order to use WooCommerce Multiple Email Recipients.
fr-FR: Veuillez %1$sinstaller WooCommerce%2$s afin d'utiliser WooCommerce Multiple Email Recipients.

en: View details
fr-FR: Voir les détails

en: The following options control the WooCommerce Multiple Email Recipients extension.
fr-FR: Les options suivantes contrôlent l'extension WooCommerce Multiple Email Recipients.

en: The number of email addresses to allow per customer.
fr-FR: Le nombre d'adresses email à autoriser par client.

en: Choose how many customer email addresses to allow for each user. This number should include the email address field that is provided by WooCommerce itself, plus any additional email address fields that you wish to add.
fr-FR: Choisissez combien d'adresses email clients autoriser pour chaque utilisateur. Ce nombre doit inclure le champ d'adresse email fourni par WooCommerce lui-même, plus tous les champs d'adresse email supplémentaires que vous souhaitez ajouter.
